Jagoda Ratajczak: „Języczni. Co język robi naszej głowie”

KSIĄŻKĘ MOŻNA ZAKUPIĆ NA STRONIE WYDAWNICTWA KARAKTER >

  • Czy noworodki płaczą w konkretnym języku?
  • Czy na świecie żyje więcej osób jedno- czy dwujęzycznych?
  • Co to znaczy, że ktoś mówi „biegle” w jakimś języku? Czy w ogóle da się odpowiedzieć na pytanie, ile zna się języków obcych?
  • Jak wyglądałaby idealna lekcja w książce do angielskiego, gdyby pisał ją dwunastolatek?

Książka „Języczni” Jagody Ratajczak to wciągająca, żywo napisana opowieść o roli języka w naszym życiu. Brawurowa, często zabawna narracja prowadzi czytelnika przez szereg zagadnień – od nauki języka (pierwszego i kolejnych) przez ich używanie do tego, czy i jak kształtują one postrzeganie świata.

Choć każdy rozdział ma inny temat przewodni, to jednak całość książki jest bardzo spójna. Autorka rozważa temat z różnej perspektywy, zawsze jednak krążąc wokół centralnych pytań o to, jak język kształtuje nasze relacje z rzeczywistością i jak nasza rzeczywistość wpływa na używanie przez nas języka.

Często zaskakująca, a zawsze interesująca opowieść osadzona jest mocno w badaniach naukowych. Lekka narracja kryje rzetelne informacje, podane w przystępnej formie.

„Języczni” to książka, którą przeczyta z przyjemnością każdy, kto lubi język(i). Osoby z teoretyczną wiedzą w dziedzinie językoznawstwa, na przykład z racji wykształcenia, znajdą w niej wiele ciekawych nowości na temat badań. Z kolei osoby obznajomione z tą dziedziną praktycznie, np. z powodu dwu- czy wielojęzyczności w rodzinie, poczują się rozumiane i dostrzeżone.

Bardzo polecamy tę nowatorską pozycję. Świetna lektura nie tylko na czas pandemii!

Jagoda Ratajczak: „Języczni. Co język robi naszej głowie”

ISBN: 978-83-66147-42-3

Data publikacji: 3 kwietnia 2020 r.

Wydawnictwo Karakter

przewiń do góry